powrót |      
   

    

ZDJĘCIA

Miss Kraju Zamieszkania. 22 lipca 2002 rok


 

 


  

Może zacznę od samego początku tzn.od samej nazwy. Tak do końca nie wiem dlaczego impreza została nazwana Miss Krajów Zamieszkania. Nazwa bardzo ciężka do przetłumaczenia i zrozumienia dla ludzi z poza grona zainteresowanych tą imprezą. Podobno, w tym roku tak musiało być ze względu na organizatorów XII Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

 Mamy nadzieje, ze organizatorzy Miss powrócą do tej pierwotnej nazwy Miss Polonii  i wtedy wszystko będzie jasne dla każdego.

Miss Polonii jest stosunkowo młodą imprezą i jak to bywa na początku jest wiele błędów, niedociągnięć, nieporozumień w samej organizacji, które zapewne ulegną likwiadacji z latami doświadczeń i przy bardziej zaangażowanej współpracy pomiedzy organizatorami, tych po stronie polskiej i tych poza Polską.

W celu  poprawienia wizerunku tej imprezy, należałoby przedyskutować pewne tematy takie jak: kryteria przy wyborze najpiekniejszej Polki z poza Polski, skład jury, zatwierdzenie stałego czasu i lokalizacji imprezy.

Kwestia kryteriów: odniosłam wrażenie, że tak naprawdę nie są do końca ustalone. Bo gdbyby to bylo w kontekscie  piękności, dziewczęta powinny odkryć swoje wdzięki. Natomiast bogate stroje  bardzo dokładnie zakrywały to, na co powinno się zwrócić uwagę.

Jeżeli nie piękność to może intelekt i zasługi dla Polonii w ich krajach zamieszkania. Dziewczęta nie miąły zbyt dużo czasu, aby pokazać również te zalety. Oczywiście było powiedziane czym się zajmują i iloma władają językami, ale z braku czasu nie  satysfakcjonowało to publiczności.

Skład jury: w dobie integracji było bolesne, że tylko jeden biznesmen z USA miał coś do powiedzenia. Przecież było 8 dziewcząt z różnych krajów i zapewne nie brakuje i tam biznesmenów polskiego pochodzenia.

Miejsce i lokalizacja - są bardzo ważnym aspeketem powodzenia tej imprezy. Wybranie przez organizatorów stałego miejsca i czasu da szanse przybycia wszystkich Miss, a nie jak w tym roku ze względu na okres wakacyjny i długo nie sprecyzowany termin zaistniały problemy z przyjazdem innych dziewcząt.

Następną bardzo ważną sprawą jest to, że konkurs był tylko imprezą towarzyszącą festiwalowi, który sam w sobie był wielką sprawą. Z tego powodu czuło się niedosyt i powstał bardzo mizerny obraz tej imprezy. Miss Krajów Zamieszkania spełniła znaczącą rolę w całoksztalcie festiwalu, bo stała się fantastycznym przerywnikiem folkloru.

Nie jest błędem, że konkurs odbywł się równolegle z inną imprezą, ale znacznie większą rangę uzyskałby, gdyby poświęcono jeden wieczór tylko temu tematowi przeplatając folklorem, a nie odwrotnie. Sprawa nagród też jest dyskusyjna. Wszystkie dziewczęta otrzymały tygodniowe wakacje. Główna nagroda to wyjazd na Florydę z osobą towarzyszącą. Natomiast pozostałe dziewczęta zostały zaproszone w różne strony Polski. Nagrody muszą wykorzystać do konca br. Do tego muszą opłacić 10% podatku.

Polka Int. w rozmowie z Lechem Nowickim TV Polonia

Należy również powiedzieć o tych fantastycznych stronach tej imprezy. Dzięki niej uczestniczki przeżyły niezapomniany tydzień swojego życia. Odwiedziły, może dotąd nieznane zakątki Polski. Miały możliwość spotkania nowych i ciekawych ludzi. Może nowe znajomości przerodzą się w życiowe przyjażnie. Zdobyły nowe doświadczenia.

Po prostu miały swoje przysłowiowe pięć minut.

My jako organizacja doświadczyłyśmy czegoś zupełnie nowego. Każde nowo zdobyte doświadczenie bardzo doceniamy.

Ponieważ jesteśmy organizatorami Miss Polonii of Sweden dotarłyśmy do młodych Polek, które dzięki tej imprezie rozbudziły swoje zainteresowanie krajem rodziców i wyraziły chęci w pracach charytatywnych. Z powodu dużego zainteresowania praca polonijną wśród młodzieży został powołany nowy oddział naszej asocjacji Young Polka International.

Dzięki TV Polonii za to, że pomimo olbrzymich problemów doprowadziła w końcu do ralizacji tego konkursu i nie sprawiła zawodu młodym Polkom w świecie.

A my z naszej strony służymy pomocą organizatorom w Polsce i dołożymy wszelkich starań, aby w przyszłości uniknąć jak najwięcej błędów.

Elizabeth Blania- Kacprzyk,
Prezes

 Przedstawiciele asocjacji: Iva Bordowski, Elizabeth Blania Kacprzyk, Ewa Petersson z generalnym sponsorem Orvinem  Kacprzyk J.D. w towarzystwie kandydatek do tytułu Miss Kraju Zamieszkania

Miss Północnej Szwecji (Sztockholm) Zuzanna Słotwińska z Miss Południowej Szwecji Claudią Kosiciński

Iva Bordowski, Elizabeth Blania Kacprzyk, Ewa Petersson i Orvin Kacprzyk J.D.

Miss Kraju Zamieszkania   

Pełne emocji po zakończonej Gali w towarzystwie Ministra Turystyki
 Polish Women's Association International
 Malmö 2003